De meeste mensen weten wel dat de Afsluitdijk in 1932 is geopend. Of dat hij 32 km lang is. We weten ook heel veel niet. En daar zijn we afgelopen zondag achter gekomen. Het koopje op de gemeenschapsveiling was een excursie naar de Afsluitdijk onder leiding van Jan Steltenpool onze gids.
7 kopers hadden ruim 800 euro neergelegd om alles te weten te komen over dit huzarenstukje.
Bv. Waarom is de dijk gebouwd? Na de overstromingen van 1916 werd besloten tot afsluiting en inpoldering van de Zuiderzee. Dit enorme werk is vrijwel volledig door Lely ontworpen. Dr. Cornelis Lely was een Nederlandse ingenieur, waterbouwkundige, minister, gouverneur en politicus. Eén van de gevolgen van de aanleg van de Afsluitdijk was het ontstaan van een groot, zoet meer, het IJsselmeer.
De dijk had ook een belangrijke functie in de 2de wereldoorlog. In mei 1940 hielden 225 Nederlandse soldaten zo’n 17.000 Duitsers tegen in de Slag om de Afsluitdijk – de enige plek in Nederland waar de Duitsers zijn gestopt. Er is ook een kazematmuseum ? Wat is het verschil tussen een kazemat en een bunker? ‘Kazemat’ is het Nederlandse woord voor het Duitse ‘bunker’. Er is ook een wezenlijk verschil: de muren van bunkers zijn veel dunner dan de driemeter dikke muren van de Nederlandse kazematten. Onderdeel van dit grote project is een Vismigratierivier. De Afsluitdijk beschermt ons land tegen het water, scheidt zout en zoet water maar vormt ook een hindernis voor veel soorten vissen. Deze vismigratierivier is ruim 4 kilometer lang en gaat er straks voor zorgen dat vissen weer van zout naar zoet water kunnen zwemmen en vice versa.
Dit hebben ze nodig om te overleven. De Vismigratierivier is een vernieuwend plan om de Waddenzee en het IJsselmeer weer met elkaar te verbinden. Ook draagt de Vismigratierivier bij aan gezond water, het herstel van rijkdom aan soorten planten en dieren in het gebied en het biedt mogelijkheden voor recreatie. In deze omvang de grootste van de wereld. Kosten 65 miljoen euro en klaar in 2027.
En zo kan ik nog wel uren doorgaan.
Bijzonder indrukwekkend is de zeer brede kennis die Jan van vele zaken heeft. Hij is bijna niet af te stoppen en het is een genot om naar hem te luisteren. We hebben genoten van de uitleg en deze trip. Met dank aan Jan voor de vele info en Staalpartners, die het vervoer heeft aangeboden.
Jos Mathot, chauffeur van vandaag.