Op 22 juli 2025 presenteren Kees en Ria Schoenmaker de geschiedenis over de emigratie van de familie en de ontwikkeling van hun succesvolle bedrijf, een verhaal van armoe naar glorie. 

Kees is de oudste zoon van Klaas. Klaas (tuinder) en Gemma Schoenmaker vertrokken in 1959 met hun elf kinderen met de boot naar Brazilië, eigenlijk niet wetende wat hen te wachten stond. Ze streken neer in het Braziliaanse Holambra, een Hollandse ‘enclave’. 

Ze waren bij aankomst onder de indruk van het land, waar zij voor het eerst bergen zagen. In hun tijdelijke woning stonden een aantal bedden op een rij en er was geen stromend water. Het vooraf betaalde geld voor het inzaaien van hun percelen, had nog niet gebracht tot wat men had afgesproken. Meteen al behoorlijke problemen voor het gezin Schoenmaker. En dat waren natuurlijk niet de laatste hobbels. En toch, toch kwam het uiteindelijk goed. Later dit jaar zal hieraan aandacht worden geschonken in onze dorpskrant Binding. 

Op dit moment is Klaas Schoenmaker, opvolger van Kees en kleinzoon van Klaas en Gemma, de algemeen directeur van het bedrijf, dat zich bezighoudt op meerdere terreinen van de bloementeelt. In de presentatie wordt duidelijk hoe hij tot die functie in het familiebedrijf is gekomen. Ook wordt stil gestaan bij de coronatijd en hoe men er in is geslaagd daar goed doorheen te komen. Een boeiend verhaal vanaf de eerste gedachten om te gaan, het vertrek, de diepe put waarin men belandde, het doorzettingsvermogen, de vooruitgang, de terugval en het succes wat het nu weer is. 

De presentatie is in ‘t Fortuin in Wervershoof en begint om 20.00 uur, de inloop is vanaf 19.30 uur. De entree is tien euro, inclusief een kop koffie of thee. 

De opbrengst van de avond zal worden overgemaakt naar een door Kees en Ria te bepalen goed doel in Brazilië. De entreeprijs geldt voor iedereen, voor familie, vrienden en elke geïnteresseerde bezoeker. De kaartverkoop loopt erg goed. Er zijn nog ongeveer dertig kaarten beschikbaar, te verkrijgen door tien euro per ticket over te maken naar rekeningnummer NL53RABO 03689 13090 van de herensociëteit, onder vermelding van Schoenmaker en uw eigen naam. Namens de herensociëteit wordt deze avond door Meindert Laan, Peter Steltenpool en Piet Schouten georganiseerd. Op de foto op de cover wandelen Klaas en Gemma Schoenmaker rond 1955 nog op de Simon Koopmanstraat (foto beeldbank Wervershoof). 

Gerard Bot 

Vorig artikelSeniorennieuws