Vorig jaar, 20 november 2025, vierde verenigingsgebouw Sarto, haar 75 jaar bestaan.Ter gelegenheid hiervan heeft Jos Kuin een prachtige fotosessie samengesteld over deze periode en laten zien aan het publiek op zaterdag 11 april in het Dijkmagazijn van Stichting Oud Andijk.
Het was in 1950, midden in de jaren van de wederopbouw, dat 60 tuinders met een katholieke achtergrond f 1.000, – investeerden (in de vorm van een borg die ze later terug kregen) om een parochiegebouw te bekostigen.
Het gebouw, opgedeeld in enkele ruimtes, kreeg de naam Sarto. Dit komt van Giuseppe Sarto, die, toen hij tot paus is gekozen, voor de naam Pius X koos.
Aangezien de financiën voor een stenen gebouw ontbraken werd naar iets anders gezocht. Niet te duur, voldoende groot. Hoe een en ander in z’n werk is gegaan is wat vaag, maar het werd een gebruikte barak afkomstig uit Brabant door vrijwilligers hier heen gehaald en weer opgebouwd.
Het achterste gedeelte werd ingericht als bioscoop-aktiviteitenlokaal, het voorste deel als kleuterschool. In 1957 werd bedacht om de grootste ruimte om te toveren tot bioscoop, om op die manier een breed publiek aan te trekken.
Tot ongeveer 1990 hebben de kleuters in Sarto gebivakkeerd, daarna kregen ze hun echte school aan de Hooyschuurstraat.
Uiteindelijk is Sarto toch geworden wat gewenst was, het werd ommuurd en daarbij ook groter door de bouw van een woonhuis en biljartzaal.


Sarto, gebouwd in 1950 met filmzaal, kleuterschool en verenigingsgebouw zonder woning.







